A legutóbbi (11.) Alaptörvény módosítással kapcsolatban Jogsegélyszolgálatunkat több civil szervezet kereste meg. Közös bennük a tanácstalanság, illetve az, hogy szervezetük nevében szerepelt a „megyei” szó. És mint ismeretes, 2023. januártól a megyék hivatalos elnevezését a 11.módosítás vármegyére változtatta. Volt, aki – a jogkövetés érdekében- januártól automatikusan magára vonatkoztatta (volna) a rendelkezést – akadt, aki a névváltoztatás kimondása okán rendkívüli közgyűlést hívott (volna) össze.

Az általunk támogatott szövegértelmezés:
Maga a rendelkezés szövege egyértelmű - annak szándéka (a történelmi hagyományok ápolása) az indoklásban nevesített . A jogszabály azonban nem ad pontos iránymutatást arra, hogy azonnali névváltoztatásra kényszerül-e az a több száz civil egyesület, amelyeknek a nevében, alapító okiratában szerepel a „megye" vagy a megyei” szó?
Ami tény: a módosítás az Alaptörvény záró és vegyes rendelkezései közé az alábbi (jogalkalmazást segítő) 28. pontot építette be: „28.  *   A vármegyére való utalásként a megyére utaló elnevezés a 2022. december 31-én hatályos jogszabályi rendelkezések szerint az Alaptörvény tizenegyedik módosítása hatálybalépését követően is használható mindaddig, amíg az Alaptörvény szerinti megnevezés használatára való áttérés a felelős gazdálkodás elvei szerint meg nem valósítható. Ebből – és a hozzá kapcsolódó szakértői kommentekből- kiolvasható, hogy a megyére utaló elnevezés egyelőre nem azonnali és nem mindenkire kötelező rendelkezés. Különösen indokolt lehet annak mellőzése a folyamatosan szűkülő bevételi forrásokkal bíró civil szektorban. Pl. az egyesület életében egy rendkívüli közgyűlés összehívása, megrendezése, az új név törvényszéki (majd hatósági, banki stb.) átvezettetése és a kapcsolódókiadások (új levélpapírok nyomatása, új bélyegzők készítése, táblák átfestése, honlap átszerkesztése) jelentős munkát, és költséget igényelne.

Összegzés:
a szakmai álláspontok ismeretében és a 28. pont értelmezésével véleményünk az, hogy „a felelős gazdálkodás elveit” érvényesítve a civil szervezeteknél nincs kötelező előírás az azonnali áttérésre. Amíg valamilyen jogszabályi, vagy "felsőbb" felszólítás nem érkezik, maradhat a jelenlegi hivatalos (tehát az alapító okiratban és a bírósági nyilvántartásban szereplő) ”megyei” elnevezés. Hozzátesszük: a civil szervezet kivárás helyett természetesen dönthet úgy is, hogy haladéktalanul "vármegyei"-re módosítja az alapszabályában lévő "megyei" szövegrészeket.

Győr, 2023. február 3-án.

Ökológiai Stúdió Alapítvány Jogsegélyszolgálat