A papír másik oldala


Azt kérdezitek, hogy miért ezt a címet adtuk a honlapnak és mit akarunk mi a papír másik oldalával?

És egyáltalán: hány oldala van a papírnak – és ha több, akkor melyik az egyik és melyik a másik? Butaság, mert ha megfordítom, akkor az egyik oldalból hirtelen másik lesz, aztán meg vissza az egész. Ha meg össze-vissza sergetem, akkor elszédülök és összekeverem. Ami tök ciki. Pláne smirglinél meg klotyópapírnál. És egyáltalán: mi van a papír élivel (a múltkor is megvágta az ujjam)?
Megannyi kérdés...
Maradjunk talán abban, hogy a papír sokoldalú. Gyártása - használata – hulladéka azonban súlyosan terheli a környezetet és megannyi fontos kérdést vet fel.


Az én papírfelhasználásom:


kérem várjon...


Újrapapír


Normál papír

használt papír Használt papír (kg)

fa Fa (kg)

víz Víz felhasználás (liter)

energia Energiafelhasználás (kWh)

CO2 CO2 kibocsátás (kg CO2)

Forrás: www.papiernetz.de 

Egy kiló hagyományos (cellulóz alapú) papír gyártásához 2-3 kg fa és 45-55 liter víz, 10-12 kWh energia és rengeteg vegyi anyag szükséges. Ez a fehér papír sötét oldala. Nem látod, de ott van a kivágott fákban, a letarolt hegyoldalakban, a barnán habzó folyókban, a papírgyárból gomolygó füstben...

Mérlegelj és számolj!

  1. Mérd le, hogy hány kiló könyvet, füzetet használsz el egy tanévben? (*)
  2. Az eredményt (kg-ban, vagy A/4-es írólapban) írd be a kalkulátorba.
  3. A gép rögtön kiszámolja neked az ahhoz tartozó környezeti terhelést. Megláthatod azt is, hogy mennyivel kevesebb, ha "normál" (cellulóz) papír helyett újrapapírt használnál!
  4. Gondold át, mi az, amin változtatni tudnál?

Számolj és mérlegelj!


* Beírhatod a tesód, a család, az osztály, a WC, a háztartás éves papírfogyasztását is, vagy kiszámolhatod, hogy hogy "mivel fizet" a környezet a levelesládátokba gyömöszölt ingyenes reklámújságokért...


Az újragondolt papír annak felismerését jelzi, hogy papírt nem csak fából, hanem a papírhulladékából is lehet gyártani, hiszen a papír másodnyersanyagként akár 5 - 10-szer is feldolgozható.


Mint látod, az újrapapír gyártása jóval kisebb mértékben terheli a környezetet. Előállítása - a cellulózpapírhoz képest az újrapapír előállítása 60-75%-os víz-, több mint 60%-os energia-megtakarítással jár - és 16 %-kal csökken a CO2 kibocsátás is.


Egy tonna papírhulladék feldolgozásával 12 felnőtt fát menthetünk meg a kivágástól!


Hát azt tudod-e, hogy melyik a legjobb papír?



Legjobb papír az, amelyik megmarad az erdőben fának. Ha nem vágják ki papírnak, akkor elkerülhető a gyártással járó környezetszennyezés, és hulladékként sem okoz gondot. Ezt hívják megelőzésnek, ami a környezetvédelem legfontosabb alapelve. Az iskola persze nem működik papír nélkül. Ez igaz. De aki félti a természetet, az gondosan bánik a papírral.


Bánj takarékosan a papírral! Hulladékát gyűjtsd külön és használj újrapapírból készült termékeket!