Alapítványunk sikeresen pályázott a Norvég Civil Támogatási Alap mikro projektek részére, „Demokrácia és emberi jogok” témájában kiírt nyílt pályázatán. Az alábbiakban közöljük a pályázat főbb adatait.
A projekt száma: NCTA-20132371-A
A projekt címe:
„Jogod van!” Helyi közösségek segítése a civil kontroll hatékonyabb érvényesítése érdekében a Nyugat-dunántúli régióban.
Elnyert támogatás: 5.951,37 EUR
A projekt időtartama:
2013. szeptember 1. - 2014. június 30.
A projekt indoka, célja
A megváltozott jogi-gazdasági-társadalmi környezet. érzékenyen érinti a civil szektort.
A szervezetek passzivitása nőtt, a civil kontrollal kapcsolatos feladataikat nem tudják vagy nem merik ellátni. Célunk a civil szektor jogi-szakmai segítése, érdekérvényesítő és watchdog szerepének erősítése. Kiemelt témák: egyesülési, információs jogok, helyi döntéshozatalban való részvétel.
Célcsoport(ok)
Fő célcsoport a régióban működő aktív civil szervezetek. Célcsoport a térség lakossága is,
hiszen a projektben feldolgozott témák segíthetik az „aktív polgárság” kialakítását.
Közvetett célcsoport a közérdekű adatokat kezelő, helyi partnerség minőségét
meghatározó önkormányzatok.
Fontosabb tevékenységek
1. Segítségnyújtás a „civil törvényi”rendelkezések megismeréséhez, a szervezetek közhasznúsági státuszának megtartásához
Az új civil törvény 2014. május végéig adott határidőt a meglévő közhasznú szervezetek jogszabályi elvárásokhoz való igazítására. Bár a minősítés megtartása valójában nem nehéz, viszont számos értelmezési kérdést vet fel (közvetlen-közvetett közfeladat, erőforrások – támogatottság bizonyítása, könyveléstechnika stb.) és alapszabály módosítást feltételez.
A törvényhez kapcsolódó ismeretterjesztésen túl tanácsadóink jogi segítséget adnak
· az alapszabályok átdolgozásához,
· a közhasznúsági tevékenységek megfogalmazásához,
· a bírósági elvárások közvetítéséhez.
Módszer: Sajtóban, illetve a megyei CIC-ek honlapján meghirdetett nyílt fogadóórák a civil szervezetek részére. Szombathelyen, Keszthelyen 1-1 alkalommal, Győrben 3 alkalommal.
Civil fórum rendezése a témában Győrben.
2. A civil szervezetek és a lakosság „partnerségi részvétele” a településfejlesztési-rendezési tervkészítési eljárásban.
A tapasztalatok szerint a civil szervezetek alig ismerik a helyi építések feltételeit, a településen betelepíthető tevékenységek és beruházás kereteit meghatározó fejlesztési-rendezési tervek jelentőségét. Az eddigi törvény (Étv.) a tervezés két szakaszában is biztosította nyilvánosság vélemény-nyilvánítási lehetőségét.
2013-től ezt jelentősen (és hátrányosan) változott meg a lakosság és a civil szervezetek tervkészítési eljárásokban való részvételét szabályozó jogi környezet. A „civil részvétel” módját, a véleményezés kereteit most helyi önkormányzati szinten, saját „partnerségi rendeletekben” rögzítik.
Cél: a nyitott szabályozás – a civilek hatékony részvételi kereteinek biztosítása a készülő helyi rendeletekben. A civilek felkészítése, a szükséges ismeretek közvetítése.
Módszer: 24 helyi rendelet összegyűjtése, feldolgozása. A „Nyilvánosság részvétele a településfejlesztési és rendezési tervek eljárásaiban” c. ismeretterjesztő brosúra kiadása - az elektronikus változat megjelentetése megyei és országos civil honlapokon.
3. Civil szervezetek és a helyi önkormányzatok hatékony együttműködésének technikája
Szentgotthárdon a Heiligenkreuzi égető ügyében példamutató és sikeres volt a civil-önkormányzat együttműködés. A beruházás elleni közel öt éves közös harc felmutatta a jogi és nem jogi fellépés megannyi formáját, oldotta az egymással szembeni bizalmatlanságot – és bizonyította annak értelmét is.
Cél: a hatékony együttműködési formák, lehetőségek, tapasztalatok, közös akciók technikájának és jogi kereteinek megbeszélése – az osztrák gyakorlat megismerése.
Módszer: fórum szervezése az együttműködési formák, közös akciók technikájának, tapasztalatainak és jogi kereteinek megbeszélése – a hazai demokráciában is hasznosítható osztrák gyakorlat megismerése céljából.
Előadók: magyar és osztrák civil szervezetek és önkormányzatok képviselői
Részvevők: lakosság, civil szervezetek és helyi önkormányzatok képviselői
Bevont partner: PRONAS Egyesület, Szentgotthárd
4. A „Nyugat-dunántúli Üvegzsebkönyv” átdolgozása.
A civil szervezetek, illetve polgárok részére írandó brosúra érthető nyelvezettel közvetíti a hatalom feletti civil kontroll fontosságát. Részletesen foglalkozik a közérdekű adatok nyilvánosságával, beszerzésével - különös tekintettel a közpénzek felhasználásának, a helyi önkormányzatoknál, hatóságoknál keletkező dokumentumok megismerhetőségére.
A brosúra második része a döntéshozatalban való társadalmi részvétel lehetőségeit világítja meg. A fenti témákban összeállított kb. 50 iratminta, illetve címtár a civil szervezetek jogérvényesítését segíti. .
Módszer: „Nyugat-dunántúli Üvegzsebkönyv” brosúra újraírása, kiadása – az elektronikus változat megjelentetése a megyei és országos civil honlapokon.
5. „www.civilkontroll.gyor.hu” honlap átdolgozása, kiegészítése
A civil szervezetek érdekérvényesítő és ellenőrző (watchdog) szerepeinek erősödése, az állami intézmények átláthatóságának és elszámoltathatóságának növelése érdekében létrehozott honlap tartalma, iratminta tára a jogszabályi feltételek változása miatt átdolgozást igényel.
Közreműködő: informatikai és civil jogi szakértők, Reflex Egyesület
A fenti témákban a szakembereinket írásban vagy elektronikusan (Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.) megkereső civil szervezeteknek a projekt időtartama alatt biztosítjuk a folyamatos civiljogi tanácsadást. Segítséget nyújtunk a közérdekű adatkikérések megfogalmazásában, illetve – szükség esetén – a bírósági jogérvényesítésben.